Answer:
EMF, E = 0.061 volts
Step-by-step explanation:
It is given that,
Number of loops in a solenoid, N = 625
Area of the loop,

Magnetic field, B = 0.225 T
It is rotated until it is perpendicular to the field for 0.166 seconds. We need to find the EMF generated in the solenoid. The induced emf is given by :



When the solenoid is parallel,
, E = 0
When the solenoid is perpendicular to the field, E = NBA



E = 0.061 volts
So, the generated EMF is 0.061 volts. Hence, this is the required solution.