124k views
5 votes
The objective lens in a microscope with a 17.0 cm long tube has a magnification of -50.0 and the eyepiece has a magnification of 20.0. (a) What is the focal length of the objective? (b) What is the focal length of the eyepiece?

User JaKXz
by
6.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

(a) 0.34 cm

(b) 1.32 cm

Step-by-step explanation:

Given that,
m_(o)=-50


m_(e)=20 cm

And the length of objective lens in a microscope


L=17

And we have d of the eyepiece is 25 cm.

(a) Focal length of the objective is,


f_(o)=-(L)/(m_(o) )\\  f_(o)=-(17)/(-50) \\f_(o)=0.34 cm

Therefore, objective lens's focal length is 0.34 cm.

(b) Focal length of an eyepiece,


m_(e)=(1+(d)/(f_(e) ))\\  20=(1+(25)/(f_(e) )\\ f_(e)=(25)/(19)cm\\ f_(e)=1.32cm

Therefore, eyepiece's focal length is 1.32 cm.

User Jubstuff
by
6.0k points