87.1k views
2 votes
A fidget spinner experiences a constant torque of 1.4 N.m. If the spinner is initially at rest, what is its angular momentum 2.0 s later?

User Besik
by
7.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:


2.8N-msec

Step-by-step explanation:

We have given torque
\tau =1.4N-m

Initial time
t_1=0\ sec

Final time
t_2=2\ sec

There is relation between angular momentum and torque

that is
(dL)/(dt)=\tau


dL=\tau dt


\int dL=\tau \oint_(t_1)^(t_2)dt


L=\tau (t_1-t_2)=1.4* (2-0)=2.8N-msec

User Joe Krill
by
7.9k points