56.6k views
0 votes
When heated a sample consisting of only CaCO3 and MgCO3 yields a mixture of CaO and Mgo. If the weight of the combined oxides is equal to 51.00% of the initial sample weight, calculate the per cent of CaCO3 and MgCO3 in the sample. (12 M.)

User Josema
by
7.3k points

1 Answer

6 votes

Answer:

38.83 % of CaCO3

61.17 % of MgCO3

Step-by-step explanation:

where Moles of CaCO3 is equals to x and MgCO3 is y we have that...

CaCO3 molar mass = 100.09 g / mol = 100.09 x

MgCO3 molar mass = 84.31 g / mol = 84.31 y

decomposition reactions :

CaCO3 ---> CaO + CO2

MgCO3 ---> MgO + CO2

So we have that , Moles of CaO = Moles of CaCO3 = x

and Moles of MgO = Moles of MgCO3 = y

CaO molar mass = 56.08 g / mol

MgO molar mass = 40.30 g / mol

CaO = 56.08 x

MgO = 40.30 y

"If the weight of the combined oxides is equal to 51.00% of the initial sample weight,"

total mass of MgO and CaO = 51.00 % of Total Mass of MgCO3 and CaCO3

thus

56.08 x + 40.30 y = 0.51 ( 100.09 x + 84.31 y )

56.08 x + 40.30 y = 51.04 x + 42.99y

5.04 x = 2.7 y

y = 1.87 x

CaCO3 % in the sample

= 100.09 x × 100 / ( 100.09 x + 84.31 y )

= 10009 x / ( 100.09 x + 84.31 × 1.87 x )

= 10009 x / ( x ( 100.09 + 157.66 ) )

= 10009 / 257.75

= 38.83 %

MgCO3 % in the sample

= 100 - 38.83

= 61.17 %

User JesseP
by
6.7k points