74.1k views
0 votes
In an oscillating LCcircuit,L= 1.44 mH andC= 4.52 μF. The maximum charge on the capacitor is 4.40 μC. Find the maximum current.

1 Answer

2 votes

Answer:

0.054 A

Step-by-step explanation:

We have given inductance
L=1.44mH=1.44* 106{-3}H

Capacitance
C=4.52\mu F=4.52* 10^(-6)F

Charge
Q=4.40\mu C=4.40* 10^(-6)C

The energy stored in the LC circuit is given by
E=(1)/(2)Li^2=(Q^2)/(2C)

So energy
E=(Q^2)/(2C)=((4.40* 10^(-6))^2)/(2* 4.52* 10^(-6))=2.1415* 10^(-6)J

This energy is also equal to
(1)/(2)Li^2

So
(1)/(2)Li^2=2.1415* 10^(-6)


(1)/(2)* 1.44* 10^(-3)i^2=2.1415* 10^(-6)

i=0.054 A

So maximum current will be 0.054 A

User Funonly
by
7.4k points