menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Which of these is a unit rate? (from time4learning) (A). $3.50 for 2 gallons of juice (B). $5.00 for 3 pounds of cheese (C). $4.25 for 1 watermelon (D). $2.75 for 6 hamburger ro…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Which of these is a unit rate? (from time4learning) (A). $3.50 for 2 gallons of juice (B). $5.00 for 3 pounds of cheese (C). $4.25 for 1 watermelon (D). $2.75 for 6 hamburger ro…
asked
Oct 28, 2022
86.2k
views
7
votes
Which of these is a unit rate? (from time4learning)
(A). $3.50 for 2 gallons of juice
(B). $5.00 for 3 pounds of cheese
(C). $4.25 for 1 watermelon
(D). $2.75 for 6 hamburger rolls
Mathematics
high-school
Josh Burgess
asked
by
Josh Burgess
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
B. is the answer that you seek
Srikanth Bhandary
answered
Oct 29, 2022
by
Srikanth Bhandary
8.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
11
votes
Answer:
B
Explanation:
Rafael De Leon
answered
Nov 2, 2022
by
Rafael De Leon
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 4, 2024
145k
views
How are boldface and italics similar? (time4learning)
Antony Jones
asked
May 4, 2024
by
Antony Jones
7.7k
points
Arts
college
1
answer
4
votes
145k
views
asked
Jul 3, 2024
103k
views
III Student Dashboard - Time4Learning 21-22-23-→ Fill in the next multiple of 6 and the next multiple of 10. 1. List the multiples of each number, starting with each number itself. 2. Keep listing multiples
Pepedou
asked
Jul 3, 2024
by
Pepedou
8.4k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
103k
views
asked
Apr 8, 2019
147k
views
Note: Time4Learning Question: What did King George the third do when he received the Olive Branch Petition from Congress? Answers: A) ordered a blockade to cut off the trade and supplies to the colonies.
Leonardo Mariga
asked
Apr 8, 2019
by
Leonardo Mariga
8.2k
points
History
middle-school
1
answer
3
votes
147k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org