65.5k views
4 votes
Local hardware store sells fencing for $1.30 per yard of each unit of a good represents 25 years how much will it cost to fix a problem presented by the polygon MNOP

(Please help me I really don’t understand )

Local hardware store sells fencing for $1.30 per yard of each unit of a good represents-example-1

2 Answers

6 votes

Answer:

Explanation:

You go in order from MNOP, and you count the negatives and the positives and add them all together. I did that for you. But now add the negatives and positives, think of a number line, left of zero is negatives and right of zero is positive.(like I show in the second picture) make sense?

Local hardware store sells fencing for $1.30 per yard of each unit of a good represents-example-1
Local hardware store sells fencing for $1.30 per yard of each unit of a good represents-example-2
User Sebastian Werk
by
5.1k points
3 votes

Answer:

The cost of fencing is $670.5.

Explanation:

It is given that the cost of fencing is $1.30 per yard.

From the given figure it is clear that the M(-4,2), N(1,4), O(4,4), P(4,0).

Distance formula:


d=√((x_2-x_1)^2+(y_2-y_1)^2)

Using distance formula, we get


MN=√(\left(1-\left(-4\right)\right)^2+\left(4-2\right)^2)=√(29)


NO=√(\left(4-1\right)^2+\left(4-4\right)^2)=3


OP=√(\left(4-4\right)^2+\left(0-4\right)^2)=4


MP=√(\left(4-\left(-4\right)\right)^2+\left(0-2\right)^2)=2√(17)

The perimeter of the given polygon is


Perimeter=MN+NO+OP+MP


Perimeter=√(29)+3+4+2√(17)


Perimeter\approx 20.63

The perimeter of the given polygon is 20.63 units.

It is given that 1 units = 25 yards.


20.63\text{ units}=20.63* 25\text{ yards}


20.63\text{ units}=515.75\text{ yards}

Cost of fencing = $1.30 per yard


cost=670.475\approx 670.5

Therefore the cost of fencing is $670.5.

User Ebeland
by
5.6k points