133k views
1 vote
Menthol, the substance we can smell in mentholated cough drops, is composed of carbon, hydrogen, and oxygen. A 0.1005 gram sample of menthol is combusted producing 0.2829 g of CO2 and 0.1159 g of H2O. What is the empirical formula for menthol? Show all work.

User Scottd
by
7.4k points

1 Answer

7 votes

Answer : The empirical formula for menthol is,
C_(10)H_(20)O

Explanation :

The chemical equation for the combustion of hydrocarbon having carbon, hydrogen and oxygen follows:


C_xH_yO_z+O_2\rightarrow CO_2+H_2O

where, 'x', 'y' and 'z' are the subscripts of Carbon, hydrogen and oxygen respectively.

We are given:

Mass of
CO_2=0.2829g

Mass of
H_2O=0.1159g

We know that:

Molar mass of carbon dioxide = 44 g/mol

Molar mass of water = 18 g/mol

For calculating the mass of carbon:

In 44 g of carbon dioxide, 12 g of carbon is contained.

So, in 0.2829 g of carbon dioxide,
(12)/(44)* 0.2829=0.077g of carbon will be contained.

For calculating the mass of hydrogen:

In 18 g of water, 2 g of hydrogen is contained.

So, in 0.1159 g of water,
(2)/(18)* 0.1159=0.0129g of hydrogen will be contained.

Mass of oxygen in the compound = (0.1005) - (0.077 + 0.0129) = 0.0106 g

To formulate the empirical formula, we need to follow some steps:

Step 1: Converting the given masses into moles.

Moles of Carbon =
\frac{\text{Given mass of Carbon}}{\text{Molar mass of Carbon}}=(0.077g)/(12g/mole)=0.00642moles

Moles of Hydrogen =
\frac{\text{Given mass of Hydrogen}}{\text{Molar mass of Hydrogen}}=(0.0129g)/(1g/mole)=0.0129moles

Moles of Oxygen =
\frac{\text{Given mass of oxygen}}{\text{Molar mass of oxygen}}=(0.0106g)/(16g/mole)=0.00066moles

Step 2: Calculating the mole ratio of the given elements.

For the mole ratio, we divide each value of the moles by the smallest number of moles calculated which is 0.00066 moles.

For Carbon =
(0.00642)/(0.00066)=9.72\approx 10

For Hydrogen =
(0.0129)/(0.00066)=19.54\approx 20

For Oxygen =
(0.00066)/(0.00066)=1.99\approx 2

Step 3: Taking the mole ratio as their subscripts.

The ratio of C : H : O = 10 : 20 : 1

Hence, the empirical formula for the given compound is
C_(10)H_(20)O_1=C_(10)H_(20)O

User Kepler
by
7.0k points