53.0k views
5 votes
By what length will a slab of concrete that is originally 18 m long contract when the temperature drops from 24°C to -16°C.

User SRaj
by
7.3k points

1 Answer

7 votes

Answer:

The length of the slab decreases by 7.2 millimeter if we take the value of coefficient of linear expansion of the slab as
10* 10^(-6)m/m^(o)C

Step-by-step explanation:

Using the formula of linear expansion we have


\Delta L=L_(o)\alpha \Delta T

where


L_(o) is the initial length of the slab


\alpha =10* 10^(-6) is the coefficient of linear expansion of the slab

Applying values we get


\Delta L=18* 10* 10^(-3) * (-16-24)\\\\\therefore \Delta L=7.2mm

User Jkramer
by
6.9k points