37.4k views
4 votes
The pressure exerted by a gas is 2.0 atm while it has a volume of 350 mL. What would be the volume of this sample of gas at standard atmospheric pressure?

1 Answer

3 votes

Answer:

volume is 700 mL

Step-by-step explanation:

pressure = 2 atm

volume = 350 mL = 0.350 L

to find out

volume

solution

we will apply here equation that is

P1×V1 = P2×V2 ..............1

here P1 = 2 and V1 = 0.350 and P2 = 1 for standard atmospheric pressure

so put all value here in equation 1 and get V2 volume

2 × 0.350 = 1 × V2

V2 = 0.700 L

V2 = 700 mL

so volume is 700 mL

User Lagoru
by
7.2k points