menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Jack bought a bag of carrots 1 1/3 lbs of cucumbers, 1 1/6 lbs of celery, the total weight of the vegetables was 4 1/2lbs how much did the bag of carrots weigh
asked
Nov 26, 2022
143k
views
22
votes
Jack bought a bag of carrots 1 1/3 lbs of cucumbers, 1 1/6 lbs of celery, the total weight of the vegetables was 4 1/2lbs how much did the bag of carrots weigh
Mathematics
high-school
Rico Sonntag
asked
by
Rico Sonntag
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
Answer: The answer is 2
Explanation:
Nijeesh
answered
Dec 3, 2022
by
Nijeesh
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 12, 2023
133k
views
jack bought a pack of carrots 1 1/3 lbs of cucumbers 1 1/6 lbs of celery the total weight is 4 1/2 lbs (from fairlawn)
Rkkreddy
asked
Oct 12, 2023
by
Rkkreddy
7.1k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
133k
views
asked
Nov 10, 2021
54.2k
views
Rachel spent $24.15 on vegetables . She bought 2lbs of onions, 3 lbs of carrots, and 1 1/2 lbs of mushrooms. If the onions cost $3.69 per lb, and the carrots cost $4.29 per lb, what is the price per lb
Cast Away
asked
Nov 10, 2021
by
Cast Away
8.2k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
54.2k
views
asked
Oct 22, 2024
15.4k
views
What comes with the Veggie Platter? Abbreviation: a) Celery b) Green Peppers c) Carrots d) Hummus e) Red Peppers f) Ranch g) Honey Mustard i) Cucumbers
Dennis Burton
asked
Oct 22, 2024
by
Dennis Burton
8.1k
points
Health
high-school
1
answer
4
votes
15.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org