75.6k views
3 votes
Determine the empirical formula for compounds that have the following analyses: a. 66.0% barium and 34.0% chlorine b. 80.38% bismuth, 18.46% oxygen, and 1.16% hydrogen.

User PauliL
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

Answer: a)
BaCl_2

b)
BiO_3H_3

Step-by-step explanation:

If percentage are given then we are taking total mass is 100 grams.

So, the mass of each element is equal to the percentage given.

a) Mass of Ba= 66.06 g

Mass of Cl = 34.0 g

Step 1 : convert given masses into moles.

Moles of Ba =
\frac{\text{ given mass of ba}}{\text{ molar mass of Ba}}= (66.06g)/(137g/mole)=0.48moles

Moles of Cl = \frac{\text{ given mass of Cl}}{\text{ molar mass of Cl}}= \frac{34g}{35.5g/mole}=0.96moles[/tex]

Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.

For Ba =
(0.48)/(0.48)=1

For O =
(0.96)/(0.48)=2

The ratio of Ba: Cl= 1:2

Hence the empirical formula is
BaCl_2

b) Mass of Bi= 80.38 g

Mass of O= 18.46 g

Mass of H = 1.16 g

Step 1 : convert given masses into moles.

Moles of Bi =
\frac{\text{ given mass of ba}}{\text{ molar mass of Ba}}= (80.38g)/(209g/mole)=0.38moles

Moles of O=
\frac{\text{ given mass of O}}{\text{ molar mass of O}}= (18.46g)/(16g/mole)=1.15moles

Moles of H=
\frac{\text{ given mass of H}}{\text{ molar mass of H}}= (1.16g)/(1g/mole)=1.16moles

Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.

For Bi=
(0.38)/(0.38)=1

For O =
(1.15)/(0.38)=3

For H=
(1.16)/(0.38)=3

The ratio of Bi: O: H= 1:3: 3

Hence the empirical formula is
BiO_3H_3

User Stefan Luv
by
7.0k points