172k views
3 votes
A car covers at speed of 50m/s. how far it travels in 5 minutes​

User Nitek
by
6.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

15,000 m

Step-by-step explanation:


speed = (distance)/(time)

speed = 50 m/s

time = 5 minutes × 60

= 300 seconds

substitute the values into the formula


50 = (distance)/(300)


50 * 300 = distance


15000 \: m = distance


distance = 15000 \: m

User Michael Dahl
by
7.3k points