74.7k views
1 vote
Century Manufacturing developed the following per-unit standards for its product: 4 pounds of direct materials at $6.40 per pound. Last month, 3,000 pounds of direct materials were purchased for $18,240. The direct materials price variance for last month was

User Jfredsilva
by
8.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:

price variance 960.00 F

Step-by-step explanation:


(standard\:cost-actual\:cost) * actual \: quantity= DM \: price \: variance

std cost $6.40

actual cost $6.08 (18,240 total cost/ 3,000 units purchased)

quantity 3,000


(6.40 - 6.08) * 3,000 = DM \: price \: variance

difference $0.32

3,00 x 0.32 = price variance

price variance $960.00

The actual cost was below the standard. It cost less to purchase each pound. This variance is favorable

User Mohammad Mirsafaei
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.