Answer: ₦10/lb
Explanation: Total budget for the week is $75
If she spends $7.50/lb on two pounds of organic fruits, then $7.50 multiplied by the number of pounds gives total spent on organic fruits:
$7.50 x 2 = $15
Amount left after buying organic fruits is given by Total budget minus cost of organic fruits bought:
$75 - $15 = $60
If 6 pounds of vegetable was bought, then dividing the left over amount by number of pounds gives cost of vegetable per pound:
$60 / 6lb = $10/lb
That is the price at which she buys for each pound of vegetable.