139k views
1 vote
Abby has a weekly budget of $75 to spend on fruit and vegetables. She decides to buy 2 pounds of organic fruit at a cost of $7.50/lb. She spends the rest on 6 pounds of organic vegetables. What is the price she pays for each pound of vegetable, given her budget constraint

User Aditya T
by
6.8k points

2 Answers

7 votes

Answer:

m=$10

Step-by-step explanation:

money spent on organic fruit=2×$7.5= $15.0

money left=$75-$15=$60

she bought 6 lbs of organic vegetables,

.: money spent on each lb of vegetable × 6 = $60

m × 6 = $60

m = $60/6

m= $10

User KilyenOrs
by
6.4k points
4 votes

Answer: ₦10/lb

Explanation: Total budget for the week is $75

If she spends $7.50/lb on two pounds of organic fruits, then $7.50 multiplied by the number of pounds gives total spent on organic fruits:

$7.50 x 2 = $15

Amount left after buying organic fruits is given by Total budget minus cost of organic fruits bought:

$75 - $15 = $60

If 6 pounds of vegetable was bought, then dividing the left over amount by number of pounds gives cost of vegetable per pound:

$60 / 6lb = $10/lb

That is the price at which she buys for each pound of vegetable.

User JTMon
by
5.8k points