181k views
3 votes
The Juice 4 Kids Company makes individual juice boxes containing 100% fruit juice. Materials for each juice box include: 5 ounces of juice costing $0.03 per ounce, 1 box costing $0.04, and 1 straw costing $0.01. The company allows $0.01 per box for spillage during the production process. The standard wage rate is $9.50 per hour, and each juice box requires .02 hours to produce. Total overhead is $750,000, allocated based on direct labor cost, which is expected to be $1,000,000 for the year. As company accountant, your task is to determine the current standard cost for a box of juice. What is your finding?

User Hsiang
by
8.5k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Total cost per juice 3.525

Step-by-step explanation:

direct materials

standard quantities

5 ounces

1 box

1 straw

standard cost:

$0.03 per ounce

$0.04 per box

$0.01 per straw

standard direct material cost per juice $0.15 + $0.04 + $0.01 = $0.20

Direct Labor

Standard hours 0.2

Standard rate $9.50

standard Direct labor cost per juice: $9.50 x 0.2 = $1.90

Overhead


(Cost\: Of \:Manufacturing \:Overhead)/(Cost \:Driver)= Overhead \:Rate

The total manufacturing cost will be distribute among a cost driver. in this case, the labor cost:

750,000/1,000,000 = 0.75

Overhead rate 0.75

Labor cost per juice $1.90

Standard Overhead $1.425

Total cost:

Direct Materials 0.20

Direct Labors 1.90

Overhead 1.425

Total cost 3.525

User Consistency
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories