197k views
1 vote
A stone that starts at rest free falls for 7.0 s. How far does the stone fall in this time?

a.
+2.4 x 102 m
c.
+3.4 x 101 m
b.
-3.4 x 101 m
d.
-2.4 x 102 m

User Kiafiore
by
7.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Gravity = 9.8 m/s^2 ( because we are figuring the distance an object fell, gravity becomes a negative value so use -9.8).

Using the distance formula:

Distance = 1/2 x -9.8 x 7^2

Distance = -240.1

Written in scientific notation = -2.4 x 10^2

User Jamjam
by
6.8k points