101k views
2 votes
You are the design engineer in charge of testing the crashworthiness of new automobile models. Cars are tested by smashing them into fixed, massive barriers at 50 km/h (30 mph). A new model of mass 1500 kg takes 0.15 s from the time of impact until it is brought to rest. Take the initial velocity of the car to be positive. (A) Calculate the average force exerted on the car by the barrier.

User Xenish
by
7.2k points

1 Answer

6 votes

Answer:

average force is 138900 N

Step-by-step explanation:

given data

speed = 50 km/h = 13.89 m/s

mass = 1500 kg

time = 0.15 s

to find out

average force

solution

we know initial velocity of car is positive

we will apply here equation to find force that is

Force x change in time that is equal to mass x change in speed ................1

so put here all value of mass, time and velocity in equation 1

Force x 0.15 = 1500 x ( -13.89)

force = 138900 N

so average force is 138900 N

User IGanja
by
7.1k points