53.8k views
1 vote
PLS HELP - 20 POINTS!!

On-The-Go Phone company have two monthly plans for their customers. The EZ plan costs $0.15 per minute. The 40 to Go Plan cost $40 per month plus $0.05 per minute.

A. Write an equation to represent the point at which the monthly bills for the two plans are equal

B. Which plan would you use if you wanted only 200 minutes per month?

2 Answers

5 votes

Explanation:

EZ = $0.15/min...eqn 1

Go = $40 + $0.05/min...eqn 2

let x be no of minutes then combine both eqns...

=> 0.15x = 40 + 0.05x...eqn 3

=> 0.1x = 40

x = 400

thus at 400mins both plans are equal

at 200mins go wit EZ...

total bill = $0.15 × 200 = $30.00

User Zaheen
by
5.2k points
2 votes

Answer:(a)400min

(b)EZ plan

Explanation:

Given

For EZ plan cost $0.15 per minute

and Go Plan cost $40 + $0.05 per month

so for t minutes in a month both plan cost equals when

0.15t=40+0.05t

0.1t=40

t=400 minutes

for 400 minutes both cost equal.

(b)For 200 minutes

EZ plan cost


200* 0.15=$30

GO plan costs


40+200* 0.05=40+10=$50

So for 200 minutes we can use EZ plan

User Nina Lisitsinskaya
by
5.9k points