33.6k views
3 votes
Charlie Brown kicks a football at 20.5 m/s at 31.0°. It lands on flat ground 2.15 s later. How far away did it land? (Unit = m)

1 Answer

1 vote

Answer:

distance, x = 38.17 m

Given:

velocity of the football, v = 20.5 m/s

football projected at an angle,
\theta = 30^(\circ)

Period of flight, T = 2.15 s

Solution:

Since, the velocity is projected at some angle, so it can be resolved in horizontal and vertical components:

vertical component,
u_(v) = usin\theta

horizontal component,
u_(h) = ucos\theta

the component responsible to cover certain distance is
u_(h) = ucos\theta

Therefore, the distance covered by the football, x is given by:


x = ucos\theta * T


x = 20.5cos30^(\circ)* 2.15

x = 38.17 m

User Isah
by
6.5k points