80.3k views
3 votes
An electron is sent at high speed toward a gold nucleus (charge +79e). What is the electric force acting the electron when it is 3.0 x 10-14 m away from the gold nucleus?

User Jack Smit
by
7.0k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Electric force, F = 20.16 N

Step-by-step explanation:

It is given that,

Charge on gold nucleus,
q_1=79e=79* 1.6* 10^(-19)=1.26* 10^(-17)\ C

An electron is sent at high speed toward a gold nucleus,
q_2=1.6* 10^(-19)\ C

Distance between electron and gold nucleus,
d=3* 10^(-14)\ C

We need to find the electric force acting on the electron. The formula for electrostatic force is given by :


F=(kq_1q_2)/(d^2)


F=(9* 10^9* 1.26* 10^(-17)* 1.6* 10^(-19))/((3* 10^(-14))^2)

F = 20.16 N

The electric force acting on the electron is 20.16 N. Hence, this is the required solution.

User Stunner
by
7.3k points