151k views
4 votes
A train is traveling down a straight track at 27 m/s when the engineer applies the brakes, resulting in an acceleration of −1.0 m/s2 as long as the train is in motion. How far does the train move during a 54-s time interval starting at the instant the brakes are applied?

1 Answer

4 votes

Answer:

364.5 m

Step-by-step explanation:

Initial speed = u = 27 m/s

Acceleration = a = -1 m/s²

Distance = s


v^2-u^2=2as\\\Rightarrow 0-27^2=2* -1s\\\Rightarrow (729)/(2)=s\\\Rightarrow s=364.5\ m

Time taken = t


v=u+at\\\Rightarrow t=(v-u)/(a)\\\Rightarrow t=(0-27)/(-1)\\\Rightarrow t=27\ s

So, in 27 seconds the train will stop and will have travelled a distance of 364.5 m.

So, the rest of the 27 seconds it will not move.

Hence, the distance covered in 54 seconds will be 364.5 m.

User Risto Novik
by
6.6k points