Answer:
31.2 m/s
Step-by-step explanation:
= Frequency of approach = 480 Hz
= Frequency of going away = 400 Hz
= Speed of sound in air = 343 m/s
= Speed of truck
Frequency of approach is given as
eq-1
Frequency of moving awayy is given as
eq-2
Dividing eq-1 by eq-2


= 31.2 m/s