7.1k views
3 votes
A meter stick is located horizontally along the x-axis. The meter stick is moving with a velocity of 0.90c along the y-axis. To an observer standing on the x-axis, the length of the stick will be (A) zero (B) less than 1m (C) 1 m (D) more than 1 m E) unpredictable

User Vgaltes
by
6.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:

The length will be less than 1.0 meter.

Step-by-step explanation:

By Enistien's theory of special relativity the length contraction is given by


L_(f)=L_o\sqrt{1-((v^(2))/(c^(2)))}

Applying the given values we get


L_(f)=1.0* \sqrt{1-((0.9c)^(2))/(c^(2))}\\\\\therefore L_(f)=1.0* 0.435\\\\L_(f)=0.435meters

Thus the length is less than 1 meter

User Rick Royd Aban
by
7.3k points