Answer:
$32
Explanation:
First, we'll use the given relations to find the costs of a taco and burrito, then we'll compute the bill for the second visit to the taco stand.
Let t represent the cost of a taco, and b represent the cost of a burrito. The first trip to the taco stand resulted in costs that have the relation ...
(6t)/(2b) = 7/4
Multiplying by 4b, we get ...
12t = 7b . . . . . [eq1]
On the second trip to the taco stand, the costs have the relation ...
(4t +3b) = (6t +2b) -1 . . . . . . subtracting 2b+4t from both sides gives ...
b = 2t - 1 . . . . . [eq2]
__
Substituting the expression for b in [eq2] into [eq1], we get ...
12t = 7(2t -1)
0 = 2t -7
7/2 = t = 3.5
b = 2t -1 = 6
__
The spending on the second trip was ...
4t +3b = 4(3.5) +3(6) = 32 . . . . dollars