160k views
2 votes
In the formula A(t) = A0ekt, A(t) is the amount of radioactive material remaining from an initial amount A0 at a given time t and k is a negative constant determined by the nature of the material. A certain radioactive isotope decays at a rate of 0.1% annually. Determine the half-life of this isotope, to the nearest year.

User Raghav RV
by
7.5k points

1 Answer

2 votes

Answer: 693 years

Explanation:

Expression for rate law for first order kinetics is given by:


A(t) =A_0e^(kt)

k = rate constant

t = time taken for decomposition = 1


A_0 = Initial amount of the reactant


A_t = amount of the reactant left =
A_0-(0.1)/(100)* A_0=0.999A_0


0.999A_0=A_0e^(k* 1)


0.999=e^k


k=-0.001year^(-1)

for half life :
t=t_(1)/(2)


A_t=(1)/(2)A_o

Putting in the values , we get


(1)/(2)A_0=A_0e^{-0.001* t_(1)/(2)


t_(1)/(2)=693 years

Thus half life of this isotope, to the nearest year is 693.

User Sagar Kharche
by
7.1k points