32.8k views
4 votes
Parker Hardware Store had net credit sales of $8,000,000 and cost of goods sold of $5,000,000 for the year. The Accounts Receivable balances at the beginning and end of the year were $600,000 and $700,000, respectively. The receivables turnover was

1 Answer

4 votes

Answer:

12.3076

Step-by-step explanation:

Receivables Turnover =
(Net\: Credit\: Sales)/(Average\: Receivables)

Here Net Credit sales = $8,000,000

Average Receivables =
(Beginning\: Receivables + Closing\:Receivables)/(2)

Opening Receivables = $600,000

Closing Receivables = $700,000

Average Receivables =
(600,000 + 700,000)/(2) = 650,000

Receivables Turnover =
(8,000,000)/(650,000) = 12.3076

12.3076

User Almar
by
7.1k points