Answer:
$ 5
Step-by-step explanation:
Given data:
Annual fixed direct costs = $20,000
Annual overhead allocation = $10,000
Variable cost per test = $5
Expected volume = 5,000 tests
Now,
the marginal cost does not included the fixed and the overhead costs.
Thus,
The total marginal cost for 5,000 test = Variable cost per test × Number of tests
or
The total marginal cost for 5,000 test = $ 5 × 5,000 = $ 25,000
Now,
the pricing under marginal cost = marginal cost / expected volume of test
or
the pricing under marginal cost = $ 25,000 / 5,000 = $ 5