Answer:
The length of the tube is 3.92 m.
Step-by-step explanation:
Given that,
Electric potential = 100 MV
Length = 4 m
Energy = 100 MeV
We need to calculate the value of

Using formula of relativistic energy

Put the value into the formula


Here,




We need to calculate the length
Using formula of length

Put the value into the formula


Hence, The length of the tube is 3.92 m.