40.9k views
11 votes
What is the speed of a commercial jet which travels form New York to Los Angeles (4800) in 6 hours

User Pythad
by
6.7k points

1 Answer

10 votes

Answer:


Speed = 800km}/hr

Step-by-step explanation:

Given


Distance = 4800km


Time = 6hr

Required

Determine the speed of the jet

The speed is calculated as:


Speed = (Distance)/(Time)

Substitute 4800 km for Distance and 6hr for Time


Speed = (4800km)/(6hr)


Speed = 800km}/hr

Hence, the speed of the commercial jet is 800km/hr

User Pseudoremy
by
6.8k points