229k views
2 votes
An aircraft engine takes in 8950 J of heat and discards 6150 J each cycle. Part A)

What is the mechanical work output of the engine during one cycle?
Part B)
What is the thermal efficiency of the engine?

1 Answer

2 votes

Answer:

(a) 2800 J

(b) 31.28 %

Step-by-step explanation:

Heat intake, Q1 = 8950 J

Heat discard, Q2 = 6150 J

(a) Work = intake heat energy - discarded heat energy

W = Q1 - Q2 = 8950 - 6150 = 2800 J

(b) Efficiency = 1 - Q2 / Q1

Efficiency = 1 - (6150 / 8950) = 0.3128 = 31.28%

User Sjors Branderhorst
by
7.1k points