98.0k views
0 votes
How much work is done by a resistor in 2 seconds, as a 10V current passes through it at 2 columbs per second?

User MrMas
by
5.7k points

1 Answer

6 votes

Answer:

40 Joules

Step-by-step explanation:

t = time interval of operation = 2 sec

V = Battery voltage applied across the ends of resistor = 10 volts

i = current flowing through the resistor in the given time interval = 2 A

W = work done by resistor

Work done by the resistor can be given as

W = V i t

Inserting the above values

W = (10) (2) (2)

W = 40 Joules

User Balasekhar Nelli
by
6.9k points