Answer:
Pco(g) = 47934.93 mmHg
PH2(g) = 405538.12 mmHg
PCH3OH(g) = 105.07 mmHg
Ptotal = 453577.62 mmHg
Step-by-step explanation:
CO(g) + 2H2(g) ↔ CH3OH (g)
7.75g 8.04g
V = 5L; T = 85°C
⇒ Raoult's law:
∴ Pa : partial pressure of component a
∴ Xa : Molar fraction of component a in the mixture
∴ P°a : vapor pressure of the pure component a.
from literature:
- Mw CO(g) = 28.0 g/mol
- Mw H2(g) = 2.016 g/mol
- Mw CH3OH(g) = 32.04 g/mol
- P°co (85°C) = 737460.54 mmHg ......using Antoine constant
- P°H2 (85°C) = 433730.607 mmHg
- P°CH3OH(g) (85°C) = 1616.533 mmHg
∴ Xco = ( mol CO(g) ) / total mol
⇒ mol CO(g) = 7.75g * ( mol / 28 g ) = 0.2768 mol CO(g)....limit reagent
⇒ mol H2(g) = 8.04g * ( mol / 2.016 g ) = 3.988 mol H2(g)
⇒ total mol = 0.2768 + 3.988 = 4.265 mol mixture
⇒ Xco(g) = 0.2768 / 4.265 = 0.065
⇒ XH2(g) = 3.988 / 4.265 = 0.935
⇒ Pco = 0.065 * 737460.54 mmHg = 47934.93 mmHg
⇒ PH2(g) = 0.935 * 433730.607 mmHg = 405538.12 mmHg
∴ mol CH3OH(g) = 0.2768 mol CO(g) * ( mol CH3OH / mol CO(g) ) = 0.2768 mol
⇒ X CH3OH(g) = 0.2768 / 4.265 = 0.065
⇒ PCH3OH(g) = 0.065 * 1616.533 mmHg = 105.07 mmHg
Dalton's law:
⇒ Pt = Pco(g) + PH2(g) + PCH3OH(g)
⇒ Pt = 47934.43 + 405538.12 + 105.07
⇒ Pt = 453577.62 mmHg