15.5k views
5 votes
3- There are 35 cubes in 7 bowls. How many cubes in 3 bowls?

4- A zebra can run 420 ft in 7 seconds. Find the zebra’s rate of speed per second. How many feet can zebra run in 30 seconds?

5- Mikal walks 870 yd to school in 15 min. Find mikal’s rate of speed per minute.

6- Kayleen bought 3 pounds of apples for $4.50. At this price, how much would she have to pay for 5 pounds? 12 pounds?

User Schlonzo
by
8.5k points

1 Answer

7 votes

Answer:

3. 15 Cubes

4. 60 ft per sec , 180 ft

5. 58 yards per min

6. $7.50, $18.00

Explanation:

3. Number of Cubes in 7 bowls = 35

Number of Cubes in 1 bowls =
(35)/(7)

Number of Cubes in 3 bowls =
(35)/(7) * 3 = 15

4. Distance ran by Zebra = 420 ft

Time taken = 7 seconds

Speed =
(Distance)/(time)= (420)/(7)=60 ft per sec

Hence

Distance = speed x time

Distance covered in 30 seconds = 60 x 30 = 180 Ft

5. Distance travelled = 870 yards

Time taken = 15 mins

Speed =
(Distance)/(time)= (870)/(15)=58 yards per min

6. Cost of 3 pounds of apple = $4.50

Cost of 1 pounds of apple =
(4.50)/(3)=$1.50

Cost of 5 pounds of apple = 5 x $1.50 =$7.50

Cost of 12 pounds of apple = 12 x $1.50 =$18.00

User Milad Sobhkhiz
by
8.1k points