129k views
5 votes
What average net force is required to accelerate a 3950 kg bus to a speed of 25m/s in 10.5 s?

User Rji Rji
by
7.4k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Explanation:

ACCELERATION = CHANGE IN VELOCITY

TIME TAKEN

∴ a = 25 - 0

10.5

∴ a = 50

21

by using f = ma,

we get , f = 3950 × 50

21

∴ A FORCE OF 9404.8 N IS NEEDED TO ACCELERATE A BUS OF 3950 KG.

User Tere
by
7.2k points