47.4k views
2 votes
Aflat, circular, steel loop of radius 75 cm is at rest in a uniform magnetic field. The field is perpendicular to the plane of the loop. The field is changing with time, according to an exponential function: B(t)=(1.4T) e- (0.057sec-1)t. When is the induced emf equal to 5% of its initial value? 170 msec 245 msec 52.6 msec O 39.5 msec

1 Answer

2 votes

Answer:

The time is 52.6 sec.

Step-by-step explanation:

Given that,

Radius = 75 cm

Magnetic field


B(t)=1.4e^(-(0.057)t)

We need to calculate the area


A= \pir^2

Put the value into the formula


A=\pi*(75*10^(-2))^2


A=1.767\ m^2

We need to calculate the emf


\epsilon=-(dB)/(dt)


\epsilon=-(d(BA\cos0^(\circ)))/(dt)

Put the value into the formula


\epsilon=-(d(1.4e^(-(0.057)t)*1.767\cos0^(\circ)))/(dt)


\epsilon=-1.4*1.767\cos0*(d(e^(-(0.057)t)))/(dt)


\epsilon=-2.474(d(e^(-(0.057)t)))/(dt)


\epsilon=-2.474*(-0.057)e^(-0.057t)


\epsilon=0.141018e^(-0.057t)

For initial value of emf , t = 0


\epsilon=0.141018e^(0)


\epsilon=0.141018

Now, If the induced emf equal to 5% of its initial value

We need to calculate the emf


(5)/(100)*0.141018=0.141018e^{-{0.057t}}


(5)/(100)=e^(-0.057t)


-0.057t=ln(5)/(100)


t=(2.9957)/(0.057)


t=52.6\ s

Hence, The time is 52.6 sec.

User Ako
by
7.9k points