231k views
4 votes
A magnetic field is aligned perpendicular to the plane of a circular loop of wire with radius 5.0 cm and 20 turns. The magnetic field B changes with time t according to the following function: B 12 exp(-3t) +1.5t +6 T Determine the induced emf in the circular loop of wire as a (i) function of time, and the time at which the induced emf is 0.1 V. (ii) If the magnetic fieldis instead aligned at 30° with respect to the normal of the circular loop of wire, find the induced emf as a function of time.

1 Answer

1 vote

Answer:


V = 0.157(-36 e^(-3t) + 1.5)


t = 1.24 s

Part b)


EMF = 0.136(-36e^(-3t) + 1.5)

Step-by-step explanation:

magnetic field due to external source is given as


B = 12 e^(-3t) + 1.5 t + 6

area of the loop is given as


A = \pi r^2


A = \pi(0.05)^2


A = 7.85 * 10^(-3) m^2

Now we have


\phi = NBAcos0


\phi = (20)(12e^(-3t) + 1.5t + 6)(7.85 * 10^(-3))


V = (d\phi)/(dt)


V = 0.157(d)/(dt)(12e^(-3t) + 1.5t + 6)


V = 0.157(-36 e^(-3t) + 1.5)

now we need to find the time at which voltage is 0.1 Volts so we have


0.1 V = 0.157(-36e^(-3t) + 1.5)


t = 1.24 s

Part b)

If magnetic field is inclined at an angle of 30 degree with the normal of the loop then


\phi = NBAcos30

now we know that induced EMF is given as


EMF = (d\phi)/(dt)


EMF = NAcos30(dB)/(dt)


EMF = (20)(7.85 * 10^(-3))cos30((d)/(dt)(12e^(-3t) + 1.5t + 6))


EMF = 0.136(-36e^(-3t) + 1.5)

User Lucyjosef
by
7.1k points