Answer:
Step-by-step explanation:
Angular velocity w =

m = 10 ; k = 1000N / m
Putting these values we get
w = 0.1
Amplitude A = 1 m
So equation of S H M is
x = A cos ( wt )
Velocity dx / dt = Aw sin wt when t = 0 , velocity = 0 (given )
The equation for motion is
x = 1 x cos ( 0.1 t )