156k views
3 votes
Vector A has magnitude of 15.0 m/s and is 75° counter-clockwise up from the x-axis. What are the x- and y-components of the vector?

User Dacto
by
7.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:

x component 3.88 y- component 14.488

Step-by-step explanation:

We have given a vector A which has a magnitude of 15 m/sec which is at 75° counter-clock wise ( anti-clock wise) from x -axis which is clearly shown in bellow figure

Now x-component will be 15 cos75°=3.8822 ( as it makes an angle of 75° with x-axis )

y- component will be 15 sin 75°=14.488

For verification the resultant of x and y component should be equal to 15

So
resultant =√(14.488^2+3.88^2)=15

Vector A has magnitude of 15.0 m/s and is 75° counter-clockwise up from the x-axis-example-1
User Deceze
by
7.3k points