19.8k views
0 votes
Leslie's Company applies manufacturing overhead based on the labor hours. Total labor hours are 800, and total manufacturing overhead cost is $8,000 for this month.Below is the information for job A in this month:The direct labor: 200 hours and $20 per hourDirect materials cost: $10,000Total units produced: 500What is the unit product cost for Job A?A $44 B $40 C $4 D $24 E $32

User Jon Susiak
by
7.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

E $32

Step-by-step explanation:

Direct Labor: (200 x $20) $4,000

Direct Materials: $10,000

Factory Overhead: ($8,000 / 800 hrs x 200 hrs) $2,000

Total Cost Job A: $16,000

Unit Product Cost: $16,000 / 500 u = $32

Product cost is defined as the direct material, direct labor, and manufacturing overhead.

User Limitless Isa
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.