100k views
5 votes
Beam of polarized light with an average intensity of 13.4 W/m^2 is sent through a polarizer. The transmission axis makes an angle of 30° with respect to the direction of polarization. Determine the rms value of the electric field of the transmitted beam.

1 Answer

7 votes

Answer:

rms value of the electric field of the transmitted beam is 61.52 N/c

Step-by-step explanation:

Given data

intensity I o = 13.4 W/m²

angle θ = 30°

to find out

rms value of the electric field

solution

we find here Erms

so we know that equation malus law that express as intensity of the light transmitted from the polarizer

so

Inetnsity of the transmitted light I = I o × cos ²θ

Inetnsity of the transmitted light I = 13.4 × cos ²30

Inetnsity of the transmitted light I = 10.05

so we know that

c× ε× Erms² = Inetnsity of the transmitted light

Erms² = 10.05 / 3 ×
10^(8) × 8.85 ×
10^(-12)

Erms = 61.52 N/c

rms value of the electric field of the transmitted beam is 61.52 N/c

User Katlock
by
6.7k points