148k views
1 vote
While rearranging a dorm room, a student does 310 J of work in moving a desk 2.9 m. What was the magnitude of the applied horizontal force?

User LGAP
by
7.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The horizontal force is 106.89 N.

Step-by-step explanation:

Given that,

Work done = 310 J

Distance = 2.9 m

We need to calculate the horizontal force

Using formula of work done


W= Fd\cos\theta

Where,
\theta=0^(\circ)


W=F\cdot d

Put the value into the formula


310=F\cdot 2.9


F=(310)/(2.9)


F=106.89\ N

Hence, The horizontal force is 106.89 N.

User Gondo
by
7.0k points