234k views
5 votes
The table compares the prices of four types of fruit. Which fruit is the best to buy?

The table compares the prices of four types of fruit. Which fruit is the best to buy-example-1
User MaKCbIMKo
by
5.3k points

1 Answer

3 votes

Divide the price by the quantity:

Bananas = 5.40 / 6 = 0.90 each

Oranges = 2.56/8 = 0.32 each

Apples = 4.68 / 12 = 0.39 each

Mangos = 3.16 / 4 = 0.79 each

Oranges have the lowest price each so are the best buy.

User Luis Jose
by
5.6k points