69.4k views
1 vote
Wren is at the grocery store buying fruit. She buys x pounds of apples for $1.68 per pound. She buys 2 fewer pounds of grapes $2.48 per pound. The cost of the fruit, before tax is $13.76. How many pounds of each fruit is she buying?

2 Answers

5 votes

Answer:

Hence She buys 4.5 pounds of apples and 2.5 pounds of grapes.

Explanation:

Cost of 1 pound of apple = $1.68

Cost of x pounds of apple = 1.68 x

She buys 2 fewer pounds of grapes i.e. (x-2) pounds.

Cost of 1 pound of grapes = $2.48

Cost of (x-2) pound of grapes = 2.48 (x-2)

The cost of the fruit, before tax is $13.76.

So,
1.68 x+2.48 (x-2)=13.76


1.68 x+2.48x-4.96=13.76


4.16x-4.96=13.76


4.16x=13.76+4.96


4.16x=18.72


x=(18.72)/(4.16)


x=4.5

She buys 4.5 pounds of apples.

She buys grapes = (x-2)=(4.5-2)=2.5 pounds

Hence She buys 4.5 pounds of apples and 2.5 pounds of grapes.

3 votes

Answer:

The number of pounds of apples is 4.5 and the number of pounds of grapes is 2.5

Explanation:

Let

x ------> the number of pounds of apples

(x-2) -----> the number of pounds of grapes

we know that


1.68x+2.48(x-2)=13.76

Solve for x


1.68x+2.48x-4.96=13.76


1.68x+2.48x=4.96+13.76


4.16x=18.72


x=4.5\ pounds

so


x-2=4.5-2=2.5\ pounds

therefore

The number of pounds of apples is 4.5 and the number of pounds of grapes is 2.5

User Gpak
by
7.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.