Answer:
1. The unit rate is 0.20 dollars/ounce
2. The unit rate is 1.54 dollars/pound
Explanation:
* Lets explain the unit rate
- A rate is a ratio between two different types of quantities
- A unit rate show how many units of the first type of quantity
corresponds to one unit of the second type of quantity
* Lets solve the problems
1.
- An 18 1/2 fluid ounces bottle of water costs $3.79
- The unit rate is the cost per 1 ounce, so divide the cost of the
bottle by the number of ounces
∵ The bottle is 18 1/2 ounces
∵ The cost of the bottle is $3.79
∴ The unit rate = 3.79 ÷ (18 1/2) = 0.20
* The unit rate is 0.20 dollars/ounce
2.
- A 3 2/5 pound bag of yarn costs $5.25
- The unit rate is the cost per 1 pound , so divide the cost of the
bag by the number of pounds
∵ The bag is 3 2/5 pounds
∵ The cost of the bag is $5.25
∴ The unit rate = 5.25 ÷ (3 2/5) = 1.54
* The unit rate is 1.54 dollars/pound