230k views
3 votes
Consider a person standing in a room at 20°C. Determine the total of heat transfer from this person if the exposed surface area and the average temperature outer surface temperature of the person is 1.8 m² and 29°C, respectively and the convention heat transfer coefficient is 5 W/m2.K.

1 Answer

4 votes

Answer:

Total heat transfer =81 W

Step-by-step explanation:

Given that

Temperature of room =20°C

Temperature of person=29°C

Average surface area(A) where heat transfer if taking place


A=1.8 m^2

We know that heat transfer due to convection is given as follows

Q=hAΔT

Where h is the heat transfer coefficient ,A is the surface area and ΔT is the temperature difference.

So now by putting the values

Q=5 x 1.8 x (29-20)

Q=81 W

So total heat transfer =81 W

User DMabulage
by
7.4k points