102k views
3 votes
Perry spent $30 on a magazine and some

candy bars. If the magazine cost $6 and each
candy bar cost $3, then how many candy bars
did he buy?

User TomTom
by
7.6k points

1 Answer

1 vote

Answer: 8 Candy Bars

Explanation:

Information

Total=$30

Magazine=$8

Candy Bars=$3

Equations

$30-$8= $24

$24/$3=8

User Luke Needham
by
8.0k points