Answer:
Blank A: The better buy is Fran's
Blank B: The better buy is Diane's
Blank C: The better buy is Fran's
Explanation:
* Lets explain how to solve the problem
- The better buy is the cheapest price
# Blank A
∵ The Fran's foods price is $3.36 for 16 2/3 ounces
∴ The price of each ounce = 3.36 ÷ 16 2/3 = $0.2016
∵ The Diane's Deli price is $5.52 for 24 3/5 ounces
∴ The price of each ounce = 5.52 ÷ 24 3/5 = $0.2244
∵ The price per ounce in Fran’s Foods store less than Diane’s Deli
∴ The better buy is Fran's
# Blank B
∵ The Fran's foods price is $3.80 for 10 1/5 ounces
∴ The price of each ounce = 3.80 ÷ 10 1/5 = $0.3725
∵ The Diane's Deli price is $0.86 for 4 2/7 ounces
∴ The price of each ounce = 0.86 ÷ 4 2/7 = $0.2007
∵ The price per ounce in Diane’s Deli store less than Fran’s Foods
∴ The better buy is Diane's
# Blank C
∵ The Fran's foods price is $1.99 for 16 1/2 ounces
∴ The price of each ounce = 1.99 ÷ 16 1/2 = $0.1206
∵ The Diane's Deli price is $3.99 for 4 2/7 ounces
∴ The price of each ounce = 3.99 ÷ 24 3/4 = $0.1612
∴ The price per ounce in Fran’s Foods store less than Diane’s Deli
∴ The better buy is Fran's