148k views
0 votes
20. A frock is marked Rs. 228 at a discount of 20% is given on it. What is the discount and

also find its Selling price.
21. The cost of a pair of roller skates at a shop was Rs. 450 .The sales tax charged was 5% .
Find the bill amount.
22. Radha bought a watch for Rs. 3300 including tax of 10 % .Find the price of the watch
before what was added.
23. Sohan bought a second hand refrigerator for Rs.2500, then spent Rs.500 on its repairs and
sold it for Rs.3300 .Find his loss or gain percentage.
24. Ajay sells two cycles at Rs.2500 each . If he makes a profit of 20% on one and has a loss
of 25% on other ,find his overall profit or loss percentage
pls solve these questions

1 Answer

3 votes

Answer and step-by-step explanation:

20. Because the discount is 20% of the given price so the discount would be"

228/100*20

= 45.6 Rs

Its selling price would be:

228 + 45.6 = 273.6 Rs

21. Sales tax would be:

450/100*5

= 22.5 Rs

Total price in bill = 22.5 + 450 = 472.5 Rs

22. 10% tax of 3300 would be:

3300/100*10 = 330 Rs

Price before tax = 3300 - 330 = 2970 Rs

23. He spent in total of:

2500 + 500 = 3000Rs

He sold for 3300 Rs

He gain 3300 - 3000 = 300 Rs profit

His loss gain percent = 3300/3000 * 100 = 110%

24. On the first bike, he earn:

2500/100*20 = 500 Rs

On the second bike, he lose:

2500/100*25 = 625 Rs

He lose in total of 625 -500 = 125 Rs

his loss percentage = (2500+500) + (2500 - 625) / 5000* 100

= 100% - (2500+500) + (2500 - 625) / 5000* 100

= 100% - 97.5%

He lose 2.5% money

Hope this helped :3

User Dfundako
by
5.1k points