27.8k views
3 votes
A 2-quart carton of yogurt costs $2.96 what is the price per cup

User Nicolette
by
7.4k points

2 Answers

2 votes
The answer would be 0.37 cents
User Hoja
by
8.2k points
5 votes

Answer: 0.37 dollars

Explanation:

2 quarts has 8 cups in it as 1 quarthas 4 cups.

if 2 quarts is $2.96, $2.96/ 8 = $0.37

User Gioi
by
7.6k points